DNSdumpster, a dns rekord kereső

Talán már rögtön jöhet is az elején – ne késlekedjünk, az inspiráló ok, hogy miért is született meg ez a cikk.

Pár napja szükségem lett volna egy oldalra, ahol lehetőleg magyar domainekhez kapcsolódó DNS-rekordokat tudok keresni, mivel így a fő domainhez kötődő aldomaineket is fel tudom kutatni.

Leginkább az egyszerűségénél fogva esett a választásom a furcsa mód külföldi DNSdumpster-re, ahol gyorsan meg is találtam, amit kerestem.

Bár talán az előnye a hátránya

Szimplán csak be kell írnunk egy keresőmezőbe a domain nevét (pl. tdani.hu), rákattintani a keresésre, és már látjuk is a hozzá kapcsoló adatokat (levelezőszerver, ip-cím), a DNS-rekordokkal együtt.

Ugyanakkor ami érdekes, és kicsit bosszantó jelenség, az a – sejtéseim szerint lassan frissülő adatbázisa.

A fentebbi példa kedvéért a saját fő weboldalamra kerestem rá, és meglepő módon egy olyan aldomaint is megkaptam, ami valamikor, egy messzi-messzi galaxisban még működött, azonban mára már nem.

Viszont a türelem nagy úr, ha az ember tényleg el szeretne érni valamit. Vagyis (talán) csak várni kell néhány hónapot, majd ismét megkeresni azt az adatot, amit szeretnénk, és, ami korábban még nem volt látható.

Egyébként lehetséges, hogy Linuxos környezetben is találtam volna megoldást a problémámra, de sebaj. Hordozzon magában ez a rejtett utalás egészen a megjelenéséig egy olyan cikket, ami jelen dátum szerint még nem létezik, és a jövő rejtélye!

Hogyan törj fel Facebook-fiókot?

Mostanság viszonylag sok megkeresést kapok leginkább ismerősöktől azzal kapcsolatban, hogy „na de léci, törd már fel nekem ennek, meg annak a Facebook-fiókját emiatt, meg amiatt.”

Általában ilyenkor az történik, hogy türelmesen megpróbálom elmagyarázni nekik, hogy ez teljességgel lehetetlen, több olyan okból kifolyólag is, amiknek, ha akárcsak egy töredékét is teljesíteni tudnám, akkor most valószínűleg nem ezt a cikket írnám, hanem a Facebookot fejleszteném sok más programozóval együtt.

Nem lehet feltörni a Facebookot? Miért?

Röviden azért, mivel erre olyan biztonsági szakemberek figyelnek a népszerű közösségi portálnál, amik nem csak az én, de talán az egész IT-ismeretségi köröm tudásszintjét meghaladják.

Ezt a cikket pedig azért hoztam létre, hogy a jövőben minden egyes ilyen óhajt/sóhajt, amit teljesíteni kellene, ezzel a kis írással el tudjak intézni.

De tényleg nincs rá mód, hogy feltörjek én, vagy bárki más egy ilyen fiókot?

Ha mondom, hogy nincs, akkor elhihetitek, az tuti, úgy van.

Még ha a jelszót meg is lehetne szerezni, esetleg vannak olyan tájékozott személyek, akik a két faktoros hitelesítés biztonsági beállítást használják fiókjuk védelmére, akkor se lehetne belépni.

Ez annyit tesz, hogy bejelentkezéskor egy kódot kapsz SMS-ben a telefonodra, így a jelszó/kód párosítással lehet csak belépni.

Érdemes bekapcsolni a beállításokban – na persze nem azért, mert minden olvasómnak esetleg megkörnyékezném a Facebook-fiókját, hanem jobb félni, mint megijedni alapon.

És ha nálam lenne a Facebook adatbázisa, még akkor se oldható meg a dolog?

Ötletnek nem rossz, de akkor se. Merthogy ez is egy olyan ok, amiből egy már fentebb olvasható végeredmény jönne ki.

Az életünk részét képező közösségi felület adatbázisa, amiben a nevek, jelszavak, e-mail címek/telefonszámok, üzenetek, fotók, stb. tárolva vannak, több miliárdot ér, ennél fogva azt csak úgy senki nem kaphatja meg, továbbá afelőll sincs kétségem – már csak a saját oldalamból kiindulva is, hogy maguk a jelszavak is titkosítva vannak, akárcsak itt.

Még beszélhetnék erről oldalakon keresztül, de szerintem elég, ha egyszerűen csak annyit tudsz, hogy nem lehet meghackelni egy Facebook-fiókot sem!

És azok a programok, amik „Facebook-feltörő” név alatt hirdetik magukat, hogy ők márpedig képesek erre, az esetek 99%-ában vírust tartalmaznak, illetve nem igaz a dolog!

Érkezik a The Last of Us 2!

Alig néhány hónap múlva már a kezünkben tudhatjuk a Naughty Dog cég által fejlesztett The Last of Us 2-t, amit én már nagyon izgatottan várok annak ellenére, hogy még nincs a tulajdonomban PS konzol.

Az első játék vége meglehetősen olyan érzetet kelt, hogy a történet ponttal zárult, és ezt jómagam is teljes megyőződéssel állíthatom a végigjátszások alapján, azonban a Naughty Dog-t ez nem akadályozta meg egy második rész létrehozásában.

Annak fényében, hogy a játékosok és a kritikusok mind a karakterekben, mindpedig a történetben rendkívüli életszerűséget látnak/láttak, így az, hogy a kalandokat folytatás követi, nem különösen meglepő lépés.
Na jó, mikor először bejelentették, hazugság lenne azt állítani, hogy az ember szíve nem hagyott ki egy ritmust.

A The Last of Us 2-t először a Naughty Dog jelentette be a PlayStation Experience-en 2016-ban egy előzetessel, de csak 2019 szeptemberében közölték a játék kezdeti megjelenési dátumát, azaz 2020 februárját a State of Play élő közvetítésében.

A fejlesztők azonban bejelentették, hogy a játék késik néhány hónapot, de már biztosan tudjuk, hogy 2020 májusában ismét csatlakozhatunk Elliehez és Joelhez.

Eddig mit lehet tudni róla?

A játékot 2020. 05. 29-én kapjuk kézhez.

Platform megjelenés terén Ps4, PS5 a biztos, de vannak pletykák a PC-s változatról is, amit nem bánnék.

Hogy májusban játszhatunk vele, ezért Neil Druckmann, a rendező elnézést is kért egy bejegyzésben azzal az indokkal, hogy a késedelem oka a játék minőségének kidolgozása miatt fordult elő.

„Rájöttünk, hogy nincs elég időnk ahhoz, hogy az egész játék olyan színvonalas legyen, ami valóban megérdemli a Naughty Dog fejlesztése címet” – írta Druckmann.

Megerősítették, hogy PS4-re jelenik meg, de lehet, hogy az egyik olyan játékot kapjuk, ami már generációk között lesz, vagyis PS5-re is kiadják, bár ez nem teljesen biztos.

The Last of Us 2 előzetes

A videojáték legújabb előzetese a kezdeti bejelentés trailere is.

Az elején láthatjuk a megjelenési dátumot, illetve Ellie-t akció közben, ahogyan egy pillantást vet Joelre.

Egy bensőséges pillanatot a brutál akció szakít félbe. Látszik, hogy a tovább fejlesztett realisztikus világban egyformán kell ügyelnünk a lopakodás és támadás megfelelő egyensúlyára, hogy túlélhessük a katasztrófát.

Forrás: TechRadar

Barion, a virtuális pénztárca, avagy az online fizetés kényelme

Vannak különböző szolgáltatások, mint a PayPal, vagy a Skrill,
amik rendszerint ugyanazt tudják, vagyis az online fizetést.

Hogy mindenkinek (eladó/kereskedő) jó legyen, ennél fogva egyértelműen meghatározható, hogy miért is előnyös annyira az interneten való fizetés.

A kereskedők szempontjából, mivel egyszerűen beintegrálható a weboldalukba, ahonnan a felhasználó könnyen tud rendelni, ugyanakkor végre is hajthatja a fizetést, a vevőnek pedig csak a bannkártya-adatait kell megadnia, amikhez nem fér hozzá a kereskedő
Végül, de nemutolsó sorban:
Mindenkinek azért, mert nem lehet elhagyni.

Ha közvetlen a bankkártyámról is tudok fizetni, akkor miért használjak virtuális pénztárcákat?

Kérdezhetitek jogosan.
A válasz remélem, nem lep meg, ha azt mondom, relatív.
Ugyanis van, akinek tetszik, hogy virtuális pénztárcákban tárolja a pénzét, illetve onnan küldje el egy oldalnak az adott összeget a termékért, amit megrendelt.

De tény viszont, hogy talán nem teljesen fedi az igazságot.

Szokták mondani, hogy az igazság olykor egyenesebb, rövidebb út és jobb, mint a hazugság. Ez sajnos vagy nem, ebben az esetben sincs másként.

Elérkeztünk oda, amit általában vagy azért nem szoktam megosztani veletek, mivel nincs különösebb oka azon kívül, hogy valami új infót szerezzetek az írásaimból, vagy csak nem látom értelmét.
Nem úgy most.

Inspiráló ok

Ami elhatározásra juttatott azzal kapcsolatban, hogy megírom ezt a cikket, az történetesen nem más volt, mint egy a közelmúltban velem megesett netes rendelés.

Szinte biztos, hogy a megvásárolt termékről a jövőben készülni fog egy írás.
Addig is, annyit elárulok, hogy fizikai dologról, nem pedig szolgáltatásról lesz szó!

Miért is beszéltem fentebb az igazságról? Mivel a weboldalon, ahol vásároltam, nem lehetett máshogyan fizetni, csak a számlájukra való utalással, illetve a Barion virtuális pénztárca használatával.

Én is inkább a bankkártyás fizetésnek vagyok a híve, de mivel még egy napot se szerettem volna várni azzal, ameddig megérkezik oda a pénz, így inkább használatba vettem a Barion-t

Már használtam korábban, mikor a Xiaomi okoskarkötőmet vettem meg, azonban a másodszori Barion-használat pörgetett fel igazán a cikk elkészítéséhez.

Használat

A barion.com oldalon regisztráljunk magunknak egy virtuális pénztárcát, ami csupán néhány lépésből áll.

Ha ezzel megvagyunk, jelentkezzünk be. Ezek után már nincs is más dolgunk, mint fizetésre használni újonnan létrehozott pénztárcánkat.
Ha az oldalon, ahonnan rendelünk, kiválasztjuk a Barion fizetési lehetőséget, ő át is irányít minket a fizetési felület azon részére, ahol megadhatjuk a bankkártyaszámunkat.
Ezt, ha bejelölünk egy pipát, csak egyszer kell megtennünk, ugyanis következő alkalommal, ha ismét a Barion-t használjuk, pénztárcánk vélhetően már megjegyzi a kártya-adatainkat.

A sikeres fizetésről e-mailt is kapunk, illetve mindez biztonságban történik.

Remélem, tetszett ez az írásom! Ha igen, likeold, kérdés esetén nyugodtan írj!

Kijött az Android 10 végleges kiadása: mit tud?

Sokak számára talán már annyira nem újdonság a 10-es Android operációs rendszer megjelenése, nem úgy nekem.

Néhány napja láttam, hogy már frissíthetem is rá az én kis Xiaomi Mi A2 készülékemre, amit meg is tettem.

Változások

Olyan égbekiáltóan új featureökre nem kell számítani, ugyanakkor van néhány érdekesség, amiket nem árt kiemelni.

A beállításokban talán mondhatom, hogy összeszedettebben vannak kategóriákba rendezve az opciók, mint az elődjénél, ami nem egy hátrány, ha gyorsan meg szeretnénk találni valamit.

Élő felirat

Az élő felirat funkcióval csupán egyetlen érintés, és automatikusan feliratozhatod a videóidat, podcastjaidat, hangüzeneteidet – még azokat a dolgokat is, amiket rögzítesz, mindezt wifi-kapcsolat nélkül.

Inteligens válasz

Az Android 10-ben nem csak javasolt válaszokat kapsz az üzenetekre, hanem felajánl műveleteket is.
Példa: ha egy ismerősöd meghív vacsorázni, akkor a telefonod javasolni fogja a ???? informatív szöveget, illetve útmutatásokat is felvehetsz a Google Térkép-szolgáltatásba.

Még a Signal üzenetküldő alkalmazásban is működik!

Hang felerősítése

A hang felerősítővel javíthatod a telefonod hangját, kiszűrheted a háttérzajt és finomhangolhatod, hogy a legjobb hangzást érd el.

Akár a legjobb barátoddal beszélgetsz, vagy TV-t nézel, esetleg előadást hallgatsz, csak csatlakoztasd a fül/fejhallgatót a készülékedhez és egyszerre mindent jobban fogsz hallani.

Gesztus navigáció

A gesztusok ezentúl gyorsabbak, és intuitívabbak, mint valaha.

Csak mozogj előre, és hátra a képernyőn, vagy húzd felfelé az ujjad, hogy megtekinthesd a jelenleg futó alkalmazásokat.

Egyszerűbb nem is lehetne!

Sötét téma

Az Android új sötét témája most aztán igazán fekete!

Nagy előnye, hogy hosszabb élettartamot garantál az akkumlátornak, ezen kívül megváltozott a Google alkalmazások megjelenése is, pl. a Naptár és a Fotók.

A legújabb játékforradalmasító eszközök

Az összehajtható és 5G-eszközök csak az Androidon igazán jók!

Megtapasztalhatod a legújabb és legnagyobb szolgáltatásokat olyan készülékeken, amik hamarabb hajtogathatóak, és kényelmesen hordozhatóak, ezzel élvezetesebbé téve a játékélményt.

Tartsd bizalmasabban az adataid a további kezelőszervekkel

Az Android 10-es operációs rendszerben végre kezelheted a saját magánéleted.

Ez azért lehetséges, mivel olyan funkciókat kaptál, amik segítségével eldöntheted, hogy milyen módon és milyen időközönként osztod meg az eszközödön lévő adatokat.

Keresd és módosítsd az összes adatvédelmi beállítást egy helyen!

Szabályozhatod, hogy milyen adatokat tároljon készüléked, például csak az internetes, és alkalmazástevékenységeket, továbbá azt is megadhatod, hogy meddig.

Még azt is beállíthatod, hogy használat közben az alkalmazások megosszák-e a tartózkodási helyedet , vagy ne.

Letilthatod a hirdetéseket, és személyre szabhatod őket.

Érd el gyorsabban a biztonsági frissítéseket!

Az Android eszközök rendszeres biztonsági frissítéseket kapnak, a 10-es esetén pedig még gyorsabban és könnyebben juthatsz hozzájuk.

A Google Play rendszerfrissítésekkel a fontos biztonsági és adatvédelmi javításokat már közvetlenül elküldheted Androidos eszközödre a Google Play szolgáltatásból, ugyanúgy, mint bármelyik másik alkalmazás frissítését.

Vagyis megkapod a javításokat, amint elérhetővé válnak.

Digitális jóllét

A minőségi idő személyenként különbözik.
Van, akinek erre hétvégén sincs lehetősége, ugyanakkor mások órákat töltenek videonézéssel, vagy a barátjukkal való csevegéssel.

Az Android 10-zel rendelkező eszközök segítenek, hogy megtaláld az arany középutat.

Hogy élsz e ezzel a lehetőséggel, az csak rajtad áll.

Fókusz mód

Ha egy alkalmazást ideiglenesen zavarónak ítélsz, egyszerűen csak tűntesd el egy érintéssel!

Családi kapcsolatok

Segíts gyermekednek – már ha van, az internetes tanulásban, a játékban vagy bármi másban.

Beállíthatod a képernyőjének időkorlátját, megnézheted az egyes alkalmazásokban eltöltött tevékenységét, kezelheted az alkalmazásokat, és a tartalmi korlátozásokat, végül, de nem utolsó sorban megnézheted, hogy hol tartózkodik.

És még sok más

Megoszthatod a Wi-Fi-kapcsolatodat pl. vendégségben egy QR-kóddal, miközben a jelszavad biztonságban marad.

Az Android 10 hatvanöt új hangulatjelet kapott, mint például a nemek közti esélyegyenlőségű hangulatjelek (fodrász, súlyemelés, szauna).

Adaptív akkumlátorfejlesztés: az Android 9-ben ez a szolgáltatás nagyjából adott egy listát arról, hogy az elkövetkező néhány órában melyik alkalmazást fogod használni, és melyiket nem, ezzel megakadályozva a fölösleges akkumlátorhasználatot, ami a 10-es verzióban csak jobb lett.

Szennyeződés észlelése: ha nedvességet, vagy koszt érzékel a telefon az USB-porton, értesítést kapsz. Amíg nem tisztítod meg, addig a biztonságod érdekében nem fog működni.

Prioritási értesítések: a 10-es verziótól kezdve rendezheted és rangsorolhatod az értesítéseket aszerint, hogy csendes vagy riasztási jogosultságot kapjanak.

Ezek elkülönülnek az értesítési sávon, így jobban észreveheted, hogy mire kell odafigyelned.

Elérhető még néhány funkció, de ezek többsége a fejlesztőknek hasznos, amivel nem untatnám az olvasót.
Ha érdekel, az alábbi linken elolvashatod!

Forrás: android.com