Útmutató: a Wine és a Screen használata Windows-os szerverek futtatásához Linux-on

Adott egy akár tőlünk jó messzi távolban működő számítógép, amihez nekünk SSH-konzolon van hozzáférésünk.
Ebben a cikkben pedig megtudhatod, hogy hogyan futtathatsz a screen segítségével a háttérben olyan műveleteket, amikhez amúgy belépve kellene lenned.

Használat

Ha még nem telepítettük fel a Linuxos környezetünkre a Wine-t (Windows-os környezet), ahol működik a dolog, ezt tegyük is meg.

sudo apt install wine-stable

Mivel szervert akarunk futtatni, ezért másoljuk fel az exét, amire szükségünk van, majd hozzuk létre a képernyőjét.

screen -S teszt

Oké, megvan egy üres képernyő, most el kell indítanunk az alkalmazást.
Nem árt, ha abban a mappában van, ahol tartózkodunk, így könnyebb kiadni a parancsot:

wine teszt.exe

Üssünk egy enter billentyűt, és működik is! Vagyis nagyjából.
Nyomjukmeg a Ctrl+a-t, majd a d-t (itt nem kell enter), akkor fut is, erről a screen -ls paranccsal bizonyosodhatunk meg.

Ha le szeretnénk állítani, akkor a screen -x screennév, vagyis jelen esetben a screen -x teszt, majd a Ctrl+c paranccsal kapcsolhatjuk ki a futó képernyőt.

Ilyenkor a képernyő megmarad, tehát a wine teszt.exe, majd a Ctrl+a, és d parancsokkal ismét működésre bírhatjuk.

Inspiráló ok

Azért írtam meg ezt a cikket, mivel manapság rákaptam arra, hogy Linux-on üzemeltessek – amúgy Windows-ra írt szervereket.

Ez nekem azért jó, mivel az a gép, amiért fizetek, éjjel-nappal egy egész stabil netkapcsolattal együtt képes helyet adni annak, hogy akár egy online játék szerverét futtatva bárki bármikor játszhasson egy kliens segítségével a gépemen.

Remélem, tudtam segíteni, ha erre az infóra volt szükséged!

Telekom – 10 GB mobilinternet mindenkinek a koronavírus miatt!

Jelen cikk írásakor országunkban tombol a koronavírus fertőzés, a Telekom pedig SMS-ben felhívva a figyelmet igyekszik valami jót cselekedni, én pedig közzétenni ezt a hírt az oldalamon, hogy még több emberhez eljusson az értesítés.

„Dìjmentes extra adattal segìtünk!
A koronavìrus miatt kialakult helyzetben minden mobil ügyfelünknek 10 GB extra adatot kapcsoltunk be belföldre és az EU-ba, mely 2020. àpr. 30-ig hasznàlhatò fel.
Hogyan lehet még könnyebbé tenni ezt az idöszakot?
Részletek:
telekom.hu/segítünk
Üdvözlettel: Telekom”

Mostanság egyaránt a telefonszolgáltatók is sok ilyesfajta jóságokkal kedveskednek a náluk lévő személyek részére – jelenleg ez a legújabb, úgyhogy javaslom, aki csak tud, éljen vele.

És, ami a legfontosabb: mindenki vigyázzon magára és az egészségére!

Microsoft Excel – képletek sokszorosítása egyszerűen, és a dollár jel kényelmes használata!

Annyira nem mondanám, hogy rajongok a táblázatkezelésért, ennek több oka van.

Amire nekem igényem lenne, azt inkább egy CRM-rendszerrel kivitelezem, mintsem hogy elvesszek a táblázatok rengetegében.

Néhány napja egy weboldal tulajdonosa mutatott számomra egy-két érdekességet az Excel keretein belül, amit fontosnak tartok megosztani az engem követő közösséggel.

A dollár jel – abszolút címzés kényelmes használata

Ha egy cellát rögzíteni szeretnénk a munkánk során egy másik cellával való műveletvégzéskor úgy, hogy az ne változzon meg, akkor a $ (dollár jelet) kell használnunk.

Példa:
$B$2

Vagyis ebben az esetben, ha akár a D5-ös, vagy a K600-as cellával dolgozunk (teljesen mindegy), a korábban rögzített $b$2 cella értéke nem nő egyenes arányosságban egyetlen értékkel sem.

Viszont nem biztos, hogy mi mindig meg szeretnénk adni az érték, és a cella helyét. Erre kitalálták az F4-es billentyűt, ami automatikusan kiteszi a megfelelő helyekre a $ jelet.

Tehát, ha beírjuk a képlet mezőbe (egyenlőség jel, Shift+7), hogy b2, és leütjük az F4-et, a program megoldja a dollár problémát, ha fixálni szeretnénk egy számot, cellával együtt.

Képletek sokszorosítása

Korábban mindig úgy csináltam, ha volt egy képlet, amit több cellára is alkalmaznom kellett, hogy shift+nyilakkal kijelöltem a sokszorosítandó képletet, illetve azokat a cellákat, amikben a cela értékétől függően látni szerettem volna a végeredményt, aztán köszöntem szépen, én nagyon remekül éreztem magam, mivel megcsináltam, amit kellett. That’s it.

Megtehettem volna éppenséggel azt is, hogy a Ctrl+j/l billentyűkkel másolgatok jobbra és le, csakhogy ez egy olyan feladat esetén hosszú távon semmiképp nem kifizetődő leginkább az idő fügvényében, mikor egy nagy táblázattal dolgozok, vagy dolgozik bárki.

Viszont, ha kijelöljük a képletet azokkal a cellákkal együtt, amikben a lehető leggyorsabban meg szeretnénk jeleníteni, és használjuk a Ctrl+enter billentyűkombinációt, akkor jó néhány értékes másodpercet spórolhatunk meg.

Ezt pontosan hogyan kell?

Tegyük fel, hogy a c10-ben van egy művelet, amit mi a c371-ig alkalmazni szeretnénk.

Ez egy kicsit sok cellának tűnik, és nem csak nekem, hanem szerintem mindenkinek. Ugye nem szeretnénk, ha begörcsölne a kezünk billentyűzet használat esetén a sokszoros gombok nyomogatásától?

Akkor jelöljük ki (F5)-tel gyorsabb a c10-et, és a c371-et, a két tartomány között : jelet használva, majd üssünk entert.

Ezután F2, és egyszerűen Ctrl+enter.
Ha minden jó, akkor elvileg egészen a c11-től a c371-ig ugyanazt a képletet láthatjuk, és érdekes módon egyetlen izmunk sincs olyan szintű görcsben, hogy arra például egy jó masszást kelljen alkalmazni.

Majdnem Excel portál

A leírás elején említett oldaltulajdonos webcíme, ahol rengeteg Excellel kapcsolatos ismeretet találhatsz, ha jobban is érdekel a téma, az a fiatluxefel.info névre hallgat.

Remélem, tudtam segíteni neked ezzel a cikkel!
További szép napot, Kedves Olvasó!

Zamzar – konvertálj fájlokat online!

Néha szükségünk lehet arra, hogy egy cél érdekében, pl. eBook könyvolvasáshoz átalakítsunk egy fájlt másik fájlformátumba.

Az persze már egy más kérdés, hogy ki az, aki bízik, és ki az, aki nem az online konverterekben, mintpéldául a Zamzar-ban.

Zamzar, a video, audio, kép és eBook konvertáló

Nem mondom, lehet hátrányuk abban a tekintetben, hogy ellophatnak adatokat, csakhogy ebbe két módon is bele lehet kötni.

Kinek kellene épp a te bármilyen – akár privát fájlod?

Kissé felelőtlen, de az esetek nagy részében reális kérdés lehet, főleg, ha egy angol oldalt nézünk, ahol magyar fájlokat alakítunk át.

Attól viszont óvva intek mindenkit, hogy pl. a bankkártya adatait itt konvertálja, mivel jobb félni, mint megijedni alapon lehet, hogy azért belenézhetnek, és az ilyesfajta adatokat fel lehet ismerni.

A DeepComp, korábbi nevén ITPlace informatikai oldal még 2018-ban publikált egy cikket a Calibre programról, amit itt el is olvashatsz abban az esetben, ha ofline (netkapcsolat nélkül, a saját gépeden) szeretnél fájlokat konvertálni, ezzel elkerülve az adatlopás veszélyt.

Hogyan használd a Zamzar-t?

Először is menjünk fel a Zamzar.com weboldalra.

Amint megnyílt, egy teljesen kényelmes felületet kapunk, ahol az „Add files” gombra kattintva már tallózhatjuk is gépünkről a fájlokat (célszerű egyenként).

Miután ezzel megvagyunk, a jól látható listamezőből (látássérülteknek c billentyű odaugrik), válasszuk ki, hogy milyen fájlformátumba szeretnénk konvertálni.

Példa: ha txt-t töltöttünk fel, és pdf-be szeretnénk alakítani, akkor a p billentyűvel oda is ugorhatunk.
Ezután kattintsunk a „convert now” gombra, mire megjelenik egy folyamatjelző ikon, ami mutatja, hogy hol tart a konvertálás

E-mailben is megkapható a konvertált anyag, de ott, helyben is letölthető a konvertálás után.

Egyéb információk

Ami kicsit idegesítő lehet, hogy naponta csak két fájlt konvertálhatunk. Ha többet szeretnénk, azért regisztrálnunk, majd fizetnünk kell.

Webfejlesztőknek: pénzért megvásárolható a webes alkalmazás API-ja (aplication programming interface)-je, így bárki elindíthat ugyanilyen konvertáló felületet.

URL alapján is konvertálhatunk, pl. más online felületeken lévő pdf fájlokat, a fentebbi példánál maradva.
Ehhez a tallózó gomb alatt a select link hivatkozást nyissuk meg, és kövessük az ott látható instrukciókat.

Elég sok formátumba alakíthatunk – az oldal azt írja, hogy 1100 támogatott fájlba tud konvertálni.

Ha kérdésed lenne, nyugodtan írj!