A Jaws OCR használata

Némileg meglephet, amiről most szeretnék írni. Jogosan merülhet fel benned a kérdés, hogy azok, akik nem látnak, minek használjanak, illetve készítsenek képernyőfotót, ha nem tudják, hogy mit fotóznak le, illetve mi van rajta?

Valóban. Ilyen egyszerű megvilágításban ennek semmi értelme, de ha alapul vesszük mondjuk divat elven a legújabb Jaws-t, és az OCR karakterfelismerőt, akkor már egészen más a helyzet.

Mi is az az OCR?

OCR, (optikai szövegfelismerés).

„Az optikai szövegfelismerés (OCR) egy olyan technológia, amely lehetővé teszi képek, szkennelt vagy digitálisan fotózott dokumentumok és a PDF fájlok szerkeszthető és szövegesen kereshető formába átalakítását. Az így kapott anyag szerkeszthető, kivágható, kereshető és archiválható.”

OCR

Forrás: ocrszoftver.hu

Használat

Ha fut a Jaws, illetve csatlakoztatva van egy scanner PC-nkhez, és benne van egy könyv, ami mint .pdf, meg van nyitva, akkor az ins+szóköz, majd az o, és c billentyűk viszonylag gyors egymásután lenyomásával megtudhatjuk a sík írású szöveg tartalmát.

De mi van akkor, ha mi ezt egy képernyőfotón (Print Screen)-en csináljuk?

Ha nem szöveg található a képen, hanem például egy objektum, vagy ember, abban az esetben sajnos semmi.
Viszont, ha írás, akkor elenyésző mennyiségű hibával, de felolvassa a Jaws, hogy mi van a fotón.

Ehhez nem kell mást tennünk, mint megnyitni a kapott képernyőfotót, kitenni teljes képernyőre, majd a fentebb leírt módon felismertetni.
Mikor készen van, a képernyőfelolvasó be is mondja, hogy befejezve, továbbá, hogy a Jaws kurzor/fel-le nyilak használatával (vagy ins+Jaws kurzor)-ral olvashatunk a képről.

Ebben a cikkben régebben írtam arról, hogy a Windows operációsrendszerben hogyan készíthetünk képernyőfotót.
Azonban itt még annyit hozzátennék, hogy teljes képernyőre, akárcsak a felismertetésnél, érdemes kitenni a fényképezni kívánt (szöveges) ablakot.

Így szerintem már nyugodtan küldhetnek látássérültek is egymás között Print Screen-eket például segítségnyújtáskor, vagy ha a tanár ad egy fényképet, amin rajta van a házi feladat, akkor nem feltétlen szükséges szöveges állományként megkapnod ennek a praktikus módszernek a birtokában.

Ha valakinek véleménye, esetleg kérdése lenne, az írjon a kapcsolat menüpontban!

Fájl küldése és fogadása az asztali Messengerben

Lehet, hogy van olyan, aki számára ez egyértelmű, mikor a beszélgetőpartnere chat ablakában van, ám kis eséllyel, de előfordulhat olyan is, aki nem találta meg ezt az egyszerű, de hasznos funkciót.

Bevezető

Menjünk fel a messenger.com weboldalra (Chromeból, vagy Firefox-ból érdemes), és jelentkezzünk be, ha korábban nem tettük volna.

Hogyha az adataink helyesek, egy letisztult képernyő fogad minket, ahol tényleg csak a legszükségesebbek vannak. Vagyis a beszélgetéseink.
Megvan az a jó tulajdonsága ennek a felületnek, hogy, akivel legutoljára írtunk, annak az üzenetei szinte az arcunkba másznak, ennél fogva a fájl küldés könnyebb már nem is lehetne.
Ha nem, akkor a keresődobozzal rákereshetünk az ismerősünkre, és a nevére klikkelve, vagy entert ütve küldhetjük is, amit szeretnénk.

Küldés

Ugorjunk az oldal aljára, és kattintsunk a jól látható fájlok csatolása ikonra, vagy felnyíllal keressük meg, ha nem vennénk észre.
A felugró tallózás ablakban válasszuk ki, amit el szeretnénk küldeni, majd menjünk a megnyitás gombra.
Nyomjunk rá az alul lévő küldés gombra, mire néhány másodperc múlva, (ez függ a fájl méretétől), megjelenik, hogy kézbesítve, vagyis sikeresen elküldtük a fájlt.

Megjegyzés: ez persze filmekkel nem működik, mivel azok nagy méretűek, de pl. szövegfájloknál, és zenéknél igen.

Fogadás

Fájlt ugyanolyan egyszerűen fogadhatsz bármelyik Facebookos felületen, mint a Messengeren.

Ehhez nem kell mást tenned, mint megkeresni azt, akitől kaptad a fájlt, és – feltételezhetően a legutolsó üzenetnél rákattintanod a fájl nevére.

Böngésző beállítástól függően, hogy bejön e a potenciális letöltés, nem biztonságos ablak, ha nálad ez megtörténik, és, ha megbízol az illetőben, aki a mellékletet küldte neked, kattints a két lehetőség közül a megnyitásra.

Remélem, segítettem annak, aki elolvasta, és, ha kérdésed lenne, nyugodtan írj akár a kapcsolat menüpontban!