IExpress, az önálló telepítőcsomag-készítő!

Mi ez az IExpress?

Röviden: egy önálló telepítőcsomag-készítő, ami a Windows operációsrendszer részét képezi.

Létrehozhatunk vele telepítőket (.exe), vagy egy kabinet fájlt (.CAB) a telepítő varázsló segítségével, esetleg egy egyéni önkicsomagolási irányelvvel (SED) alapján .

A SED fájlok bármilyen egyszerű szöveges/ASCII szerkesztővel módosíthatóak, például Jegyzettömb.

Hogy érhetem el?

Legegyszerűbben úgy, ha beírod a futtatásba az iexpress parancsot.
Az IExpress varázsló felülete végigvezet az önkicsomagoló csomag folyamatán.

Csomag létrehozása

Megkérdezi, hogy mit tegyen a csomag: kibontsa a fájlokat, aztán futtasson egy programot, vagy csak szimplán kicsomagoljon.
Ezután megadhatod, mi legyen a csomag címe, illetve hozzáadhatsz egy megerősítő utasítást, és egy licenszszerződést, amit majd a végfelhasználónak el kell fogadnia a kibontás engedélyezéséhez.
Kiválaszthatod az archiválandó fájlokat, továbbá szerkesztheted a folyamatablak megjelenítési beállításait, végül megadhatod a befejezéskor megjelenítendő üzenetet.

Ha azt a lehetőséget adtad meg az elején, hogy kibontsa a fájlokat, majd futtasson egy programot, akkor ki kell választanod a futtatandó alkalmazást.
Megjegyzés: ez olyankor hasznos, ha egy programnyelvben fordítod át a kódot .exe-re (compile), és szeretnéd telepíthető formájában a felhasználó gépére juttatni.
Az már persze egy másik téma, hogy a fejlesztők 90%-a InnoSetup-ot használ telepítőcsomag készítésére, amit az InnoExtractorral szépen ki lehet nyitni, de a forráskódot még így se tekintheted meg, ha akár csak egy kicsit is komolyab a programnyelv, amiben írták az alkalmazást, és nem HTA például.

Kinek javaslom?

Kezdő programozóknak. Azonban sajnos nem hunyhatunk szemet afölött, hogy biztonsági réseket tartalmaz.

A hordozható verziójú applikációkat jobban szeretik a felhasználók, ezért érdemes csak fordítani a kódot, és nem bajlódni telepítőcsomag készítésével, ha van rá mód.

Forrás: En Vikipedia

PHP Fusion 7 futtatása PHP7-es környezetben, saját szerveren!

Egyes projektekhez szükségem lett volna a PHP Fusion-ra, azon belül is, a hetes verzióra.
Mikor azt fejlesztették, azok az idők bizony nem most voltak, így, Kedves Olvasó, meglephetnek ezek a sorok.

Miért azt?

Az még teljesen átlátható, nem úgy a kilences, amit többször is megnéztem, csakhogy minden egyes alkalommal csalódtam benne.
Érezni rajta, hogy azt már részben amatőrök fejlesztették, hát igen. Olyan is lett.

Beüzemelés

Mivel nem tartják karban a PHP Fusion 7-es verzióját, ezért MYSQLI támogatás sincs hozzá.
Megfordult már a fejemben a gondolat, hogy át kellene írni a MYSQL paramétereket MYSQLI-re, de valahogy sosem tudtam rávenni magam, és nem is egy ember kellett volna hozzá.

Néhány napja csak úgy keresgéltem a neten, és egy német oldalon megtaláltam azt, amiről eddig csak álmodtam.
Voltak páran, akik feljavították – hogy miért, azt nem tudom, a 7-es verziót, ám a magyar nyelvi fájlokat nem tudtam letölteni.
Egy ismerősöm, Takács Ákos azonban megszerezte, így kezdődhetett a munka, amiből – fontos megjegyeznem, ő is kivette a részét.

Megjegyzés: a szerver nyelvét nem kell változtatni, azt csak mi csináltuk fölöslegesen!
Ezért nem is írok arról, mivel semmi értelme.

Az én szerveremen a cikk írásakor Debian 9 fut PHP FPM-mel, és Apache2-vel az élen.Erre van feltelepítve a 7-es PHP.

Letöltés

Letöltés

Miután letöltöttük, és kicsomagoltuk a .zip fájl tartalmát, azt másoljuk fel a tetszőleges könyvtárba, ahol elhelyeznénk ezzel a CMS-sel felvértezett oldalunkat.
Pl.: /var/www/example.hu
Ne legyenek fájlok a mappájában, és az adatbázisban még táblák se, különben nem fog sikerülni.
Nyissuk meg az oldalt, mire alapból be is jön a setup.php.

Mivel a magyar nyelvi fájlok már benne vannak (telepítéskor ezt válasszuk), így nekünk semmi különöset nem kell csinálnunk, mint a jogosultságot megadni a telepítéskor megjelölt fájloknak (sudoval egyszerűbb: sudo chmod -R 777 tdtracker.tdani.hu), így nem vesztegetünk el pár percet.
Fontos megjegyezni, hogy a var/www mappában kell lennünk ehhez a művelethez.

Frissítsünk rá a lapra (f5), és kattintsunk a tovább gombra.
Az adatbázis kapcsolatoknál ne a MYSQLI-t, hanem a PDO-t válasszuk, különben a telepítés végeztével hibát fog jelezni a szerverünk.

Innentől a telepítés, mivel magyarul történik, már pofonegyszerű.

Megjegyzés: a CMS nem biztonságos, de, aki annyira ragaszkodik a régi, jól bevált PHP Fusionhoz, mint én, az nyugodtan megcsinálhatja a fentebbi műveleteket.

Telepítés után az adminisztrációs oldalon állítsuk át az időeltolódást Europe/Budapestre.

Piriform Recuva – állítsd vissza véglegesen törölt adataidat!

Sokunkkal biztosan fordult már elő, hogy letöröltünk egy, vagy több fájlt flashmeghajtónkról, esetleg PC-nkről, és azt nem állíthattuk vissza a lomtárból, mivel shift+delete-tel csináltuk.

Ilyenkor nem tehetünk mást, minthogy visszaszerezzük, ha van rá mód – de ez időigényes.
Viszont, ha kép, videó, esetleg felvétel veszett oda, az már sajnos nem ilyen egyszerű feladat, ha csak szerencsés esetben nem csináltunk biztonsági mentést. Ebben az írásomban egy kicsit kitértem rá.

Recuva

A Recuvaa látszólag visszaállíthatatlan adatokat is visszahoz, azt azonban érdemes megjegyeznünk, hogy nem teljesen, és a mappastruktúra nem marad meg, csak hozzánk vágja a fájlokat.
De inkább kelljen aztán mappába másolgatni a rendezetlenül kapott adatokat, minthogy ne legyen meg egy fontos kép se.

Letöltés

A programról

Az alkalmazás magyar, a Piriform fejleszti.

Az oldalamról letölthető verzió hordozható, tehát nem kell feltelepíteni.

Kicsomagolás után elindítva az .exe fájlt (operációsrendszertől függően 32, vagy 64 bit) a megjelenő telepítő varázsló segítségével visszaállíthatjuk az adatainkat.

Megadhatjuk jelölőnégyzetek formájában, hogy miket, és hol szeretnénk visszaállítani.
Megjegyzés: ha külső meghajtó, az legyen csatlakoztatva!

Innentől kezdve túl sok mindent nem lehet írni, lévén minden egyértelműen adja magát, viszont az nekem nagyon tetszik, hogy a főablakban láthatom a gépem paramétereit.

Ha kérdésed lenne, nyugodtan írj!

Pendrive kontra külső merevlemez

Az informatikában kicsit tapasztalatlanabb ismerőseim körében manapság vitatott téma, hogy melyik a jobb: pendrive vagy winchester?

De most akkor tényleg. Melyik a jobb?

Ez a fogalom úgy viszonylagos, akárcsak Einstein idő relativitásáról szóló elmélete. Hogy jobb, véleményem szerint ez az igényektől függ.

Én például használok egy pendriveot a legfontosabb adataim biztonsági mentése céljából (64 GB), de tudni kell ezekről a tenyérnyi flashmeghajtókról, hogy kis méretük ellenére – bármennyire is próbálkoznak a gyártók, soha nem lesznek képesek olyan nagy sebességre, mint egy merevlemez, még ha a méretü nagy is.
Amit láttam a legnagyobb, az 140 GB volt.

Kingston pendrive

Sony winchester

Winchester

A merevlemezben (angol nevén winchester), az adatokkal való művelete során mozog egy fej, ezért működés közben, ha nem vigyázunk, sérülhet.
Ha nincs csatlakoztatva, de leesik, akkor is tönkremehet, tehát legyünk velük óvatosak!
Ezek méretben nagyobbak, akár 1 TB-s is lehet, ami 1024 GB, vagy 2, tehát 2048 GB, ennél fogva jó sok mindent lehet rajta tárolni.
A képen látható külső merevlemez 1 TB-os, aminek a nagyját ki is használom.

Pendrive

Kicsi, viszonylag olcsó, méretben egész jó, de lassú. Röviden így lehetne jellemezni.

Nem lehet nem észrevenni például másolásnál a két külső meghajtó közti átviteli külömbséget, ami nekem, személy szerint, elég zavaró.
Ha ez leesik, nem történik semmi baja, lévén itt fejről, ami működés közben jár, mint valami ingaóra, nem beszélhetünk.
Ezt a Kingston-t 9000 Ft-ért vásároltam a Mediamarktban, mivel sokszor megesett már, hogy elvesztek az adataim, és nem egy olyan mappa volt, amit nem lehetett pótolni, és visszaállítani se (erről majd írok egy cikket), például felvételek, képek.
Így jelenleg A kis gépemen, illetve az asztali PC-men, kiegészítve a fentebb lefotózott külső merevlemezzel, tartom a dolgaimat.

Ahogy már írtam, a pendriveomon is rajta van egy részük, mivel azt az eszmét támogatom, hogy nem árt, ha több helyen van meg, és minél biztosabban.
Csakhogy ez azzal is jár, hogy több helyen kell naprakészen tartani az adatokat, ami, ha egyszer rászánjuk az időt, nem pár perc.

Összefoglaló: előnyök, hátrányok

Winchester: zsebbe kell nyúlni érte, hogy megvásárolhassuk, 20000 körül, nagyobb méretű, gyorsabb, de jobban kell rá vigyázni.

Pendrive: kicsi, fizikailag is, olcsóbban hozzá lehet jutni, de lassabb az írás-olvasás sebessége, ha leesik, nem lesz különösebb baja.

Megjegyzés: érdemes átkonvertálni első használatnál, mielőtt rátennénk adatot NTFS-ről FAT32-re.
Ha nem szeretnénk, akkor nagyobb méretű fájloknál kellemetlen meglepetésben lesz részünk.

Ez
a korábbi cikkem leírja, hogyan teheted meg.

Aki egy kicsit jobban ért a flashmeghajtókhoz, az Ebben
a Logout-os írásban jobban tájékozódhat.

Ha kérdésed van, nyugodtan írj!

High mp3 Recorder – használd ki maximálisan telefonod mikrofonját!

Az új Xiaomi telefonomról sajnos lespórolták az alap hangrögzítőt, ami azért nem egy rossz dolog, ha van.
Így hát hozzáláttam, hogy keressek a Play Áruházban egy szoftvert, ami lehetőleg megfelel az igényeimnek.
Egyszerű, és teljesen kihasználja a sztereó mikrofonokat. Ilyen sajnos nem volt, ami nekem bevált, az a haverom által küldött High mp3 Recorder névre hallgat.

Itt letöltheted.

A programot megnyitva láthatjuk a felvételek mappát (lista), elindíthatjuk, ill. leállíthatjuk a felvételt, a szokásos támogatás, és segítség ikonokat.
Jól látható helyen kiválaszthatjuk, hogy milyen mikrofonnal vegyen – én a hátsót állítottam be, akkor vett sztereóba, illetve felhúztam a minőséget 320 KBPS-ra, ami percenként azt hiszem 2 MB tárhelyet vesz el a telefonunkból, cserébe a készülékünktől a lehető legjobb hangzást kapjuk.

Van még ebben az applikációban sok minden jó, akit érdekel, az nyugodtan böngéssze át, és érteni is fogja, mivel teljesen magyar.

Ha kérdésed lenne, írj, és jó hangrögzítést!