Vannak emberek, akiket az NVDA használata közben nemhogy nem zavar, épp ellenkezőleg: szeretnék, ha csipogna nekik a képernyőolvasó, és mindenféle hangokat adna, ki, amikor például ikonok között mászkálnak, vagy ha rákattintanak valamire.
Az alábbi linken,
letöltés
le is töltheted a bővítményt.
A telepítés előtt fontos, hogy az NVDA-t használd, másképp egy hibaüzenetet fogsz kapni!
Mikor megnyitod, menj az igen, majd az ok gombra, és már fenn is van.
Az újraindulás után már hallod is a hangokat.
Ha esetleg megunod őket, akkor a bővítményt nevezd át .zip-re, majd tömörítsd ki, és ha vannak hangjaid, akkor a régieket felülírva berakhatod a sajátjaidat.
Tömörítsd össze úgy, ahogy volt, és nevezd vissza .nvda-addon-ra, aztán telepítsd, hogy a saját hangjaidat hallgathasd.
Nemsokára ismét jelentkezem!
Hónap: 2018 szeptember
HP EliteBook 820 G3
Elöljáróban csak annyit tudnék mondani, hogy amennyire kicsi a gép, annyira nagy az ereje.
Azt nem mondom, hogy nem sikerült eddig lefagyasztanom, de mindenesetre a nyolc GB ram, és az I5-ös processzor, élen a 256 GB-s SSD-vel igencsak nagy változás volt az Acer Extensa laptopomhoz képest, ami márcsak a fizikai megjelenésével is nagyobb volt, ráadásul I3-as processzor volt benne, és 4 GB ram, a winchesterről nem is beszélve.
Tehát az új Notebookom konyhanyelven mondva, halkabb lett, és nagyobb teljesítményű is.
Bár az igaz, hogy a két gép használata között jelentős fejlődések is történtek.
A 820 G3 vállalati gép, és ennek örömére van benne például Smartcard leolvasó is, mondjuk nagy hasznát nem nagyon tudom venni, mivel egy cégnek sem vagyok a tagja.
Viszont az új világítós billentyűzet nagyon elnyerte a tetszésem, de az nem egy figyelmenkívül hagyható tény, hogy a vásárlásnál nem gondoltam arra, hogy esetleg Amerikai billentyűzettel is megkaphatom, ezért cserélnem is kell majd egy billentyűzetet egy Európai kiosztásra.
A Conexant hangkártya nem mondanám, hogy belopta magát a szívembe – az Acerben Realtek volt.
Azért nem tetszik, mivel fülhallgatóban minimálisan hallom a zaját.
Bár a 3D-s mikrofon a jó minőséggel együtt kiemelkedő teljesítménynek örvend a szememben.
A trackpoint (pöcökegér) az elején elég zavaró volt a g, és a h betűk alatt, és amikor gyorsan írtam, akkor sokszor bele is nyúltam, de végül sikerült kikapcsolnom.
Végszó
A gép szép, ezüst színe gyönyörűen mutat bárhol, és a kis mérete miatt gyorsan szerethető masina lesz belőle.
Én elsődleges szempont alapján azért vettem, hogy jól, és legfőképpen kényelmesen tudjak rajta írni, mivel írok könyveket, és az nem egy figyelmenkívül hagyható tény számomra, hogy az ujjamnak ne nagyon keljen mozognia, ellenben a laptop billentyűzetén.
A kis méret előnyeként kocsiban is könnyedén elővehető, és használatba is vehető.
Tehát aki jó gépet, és kicsit szeretne, annak ez jó választás lehet!
Droid Blind – az alapok
Én, lévén hatéves Android felhasználóként talán már bátran mondhatom, hogy nem kevés tapasztalattal bírok ezen készülékek terén.
Telefonos történelmem
Az első telefonomat 2013-ban vettem, és ez egy Samsung Galaxy Young volt.
A 4.1.2-es Android, ami ezen futott, már akkor sem volt nagyon divatban, tekintve, hogy az ilyen telefonok nagy része ötös Droidon vegetált.
Ha jól emlékszem, 33000 Ft-ért vásároltam meg a Youngot. Nem volt középkategóriás, nem úgy, mint a mostani telefonom, ami egy Samsung Galaxy A3 2016, és ezt 80000 FT-ért vettem.
Hogyan is használtam én vakon?
Nem beszélnék fölöslegesen, rá is térnék a lényegre:
Mikor bekapcsoltam a telefonomat, az végigvezetett engem pár beállításon, amiket egyébként utólag is meg lehet csinálni a beállítások/fiókok menüpontban, amikor már te magad is tudod használni vakon.
Mivel már volt googlefiókom, és a Droid azt használja, ezért azzal kellett bejelentkeznem, mivel csakis így tudtam teljeskörűen használni minden funkciót.
Amint ez megtörtént, megjelent a kezdőképernyőm.
Ami tulajdonképpen olvasni fogja a képernyőt, az az ESpeak nevű beszédszintetizátorra fog hallgatni, de valaminek meg kell, hogy szólaltassa.
Bár mamár nyolcas Androidot használnak a telefonok, és akinek Samsungja van, annak alapból van egy Voice Assistant motor a készülékén.
Tagadhatatlan, hogy ez egy nagy előnye a Samsungnak a vakos Droidfelhasználói körökben.
De ha például Huawei, vagy Sony telefonunk van, akkor nincs más hátra, mint előre, le kell töltenünk a Talk Back nevű programot a play áruházból.
Akinek viszont Voice Assistantja van, az menjen be látó segítséggel a kisegítő lehetőségekbe, és kapcsolja be, majd állítsa be, hogy – már ha van, akkor a homegomb gyors háromszori megnyomására ki, illetve be lehessen kapcsolni. Mint az IPHoneoknál.
Mire is jó a Talk Back, és mi az?
Ha szószerint fordítanám, akkor azt mondanám, hogy visszabeszél, de bármilyen érdekes is, nagyjából így is van.
Röviden annyi, hogy az eSpeak együttműködésével a vak, és gyengénlátó felhasználóknak ez a motor adja a tuttára, hogy az ujjával való navigálása során mit is talált meg a képernyőn.
Miután felkerült a Talk Back, akkor ismételten a play áruházból töltsük le az eSpeak-et, és várjuk meg, ameddig feltelepül.
Aztán nyissuk meg, azonban fontos, hogy közben menjen a Talk Back.
Ha minden igaz, akkor magától elindul, és beszélni is kezd. A sebességet is feljebb lehet venni, hogy gyorsabb legyen, illetve még a hangkaraktert is lehet állítani, hogy nő, vagy férfi beszéljen-e.
Innentől kezdve már vakon is lehet használni a telefont.
Pár fontos tudnivaló
Amint bekapcsol a Talk Back, akkor a képernyőn nem egy, hanem dupla koppintással aktiválhatunk egy ikont.
A Voice Assistant néha szeret átváltani angol nyelvre, ilyenkor háromszor nyomjuk meg a home gombot, majd ismételjük meg ugyanezt, mire újból magyarul fog beszélni.
Gyors Talk Back kikapcsolás
Akiknek nem Samsung telefonja van, azok sincsenek hátrányban a vakos üzemmód ideiglenes szüneteltetését illetően, mivel a két hangerőgomb azonos időben pár másodperces lenyomvatartásával ki, és bekapcsolható a Talkback.
Ez akkor jöhet jól, amikor segítséget szeretnénk kérni egy látótól, de ő nem feltétlen használná beszélővel a telefont, mivel zavarja.
Ha az első TB felfüggesztésnél bejelöljük a pipát, hogy ne kérdezze meg a ki, és bekapcsolást, akkor a két hangerőgomb egyszeri megnyomásával már rögtön tudsz váltani a vakos, és a látós üzemmódok között.
Remélem, hogy tudtam segíteni! Ha kérdésed lenne, akkor írj a kapcsolatfelvétel menüpontban!
Beszéd beállítása
Némelyik – leginkább vakos játékok igénylik, hogy valami felolvassa az általuk előállított szöveget.
Hogy ez működjön az Espeak-kel, ahhoz nyújtok egy kis segítséget.
Windows10, és hét esetén is nagyjából ugyanaz a menet:
Menj be a számítógépbe, vagy az ez a gépbe, és keresd meg a Windows mappát.
Azon belül a Sisvov64-et, aztán a speech, végül a speechUX-t.
A mappában kattints a sapi.cpl-re, majd a megjelenő ablakban a voice selection listamezőben válaszd ki az E-speak beszédet, ha már telepítve van a gépedre.
De ha nem, akkor az alábbi linken le is töltheted.
letöltés
Mikor kiválasztottad, akkor feljebb is veheted a sebességet, ha szeretnéd, és a hangminta gombot megnyomva meghallgathatod a beszédet.
Aztán nyomd meg az alkalmaz gombot, majd az okét, és már meg is vagy.
Ha megnyitsz egy játékot, mint pl. a Quake-t, akkor már tudsz is játszani a kiválasztott beszédhang segítségével.
Most ennyi, ha kérdésed van, akkor írj!